Valtorp inte vidare i Ulvacupen
Publicerad: 2006.01.08

Valtorp spelade under lördagskvällen kval till Ulvacupen i Ulvahallen i Ulvåker. Man ställdes mot Igelstorp och Töreboda.
I den första matchen var laget inte van vid varken underlaget och bollen. Det var inget direkt skönspel som bjöds för de valtorpare som var på plats. Igelstorp började bäst och gjorde även 1-0 några minuter in i matchen. Efter mycket slit så ordande Calle Steen kvitteringen. Å vilket mål det var, en riktig pärla från 25 meter. Efter en frispark senare i höll sig Jakob Söderhielm framme och kunde skjuta in 2-1. Det resultat stod sig matchen ut.
I nästa match ställdes man mot Töreboda. Samma Töreboda som skickat Valtorp ner i femman. Precis som i kvalet så var Töreboda det bättre laget och vann även med 2-0. 2-0-målet måste omnämnas, en riktig raket rakt upp i krysset, omöjligt för Niklas Andersson att ta.
- Vad ska man göra, man kan bara applådera, sa Niklas Andersson.
Valtorp ska ändå ha godkänt, då halva laget spelat K.M på morgonen.
Fler nyheter
- Förening: Klädprovning och beställning på Intersport, 1-13 mars.
- Veckans profil: Anton Sjögren
- Förening: Medlemsavgift och träningsavgift 2021
- Lucka 24: Utlottning av Julkörven och snuttar från Valtorpsrevyn 2003
- Lucka 23: Vävsspodden möter Bertil Fogelström
- Lucka 22: Vävsspodden möter Andreas Pettersson
- Lucka 21: Utnämning av Årets mål och utlottning av bingolotter
- Lucka 20: Föreningens första livesändning, Valtorps IF - Stenstorps IF 2014
- Lucka 19: Vävsspodden möter Mikael Lindgren
- Lucka 18: Livesänt ankrace - från galen idé till 80 000 kronor på tjugoåtta dagar, del 2