Dam-U 18/5
Publicerad: 2010.05.18
trots de stora siffrorna tappar tjejerna inte huvudena. vi fick ingen dröm start på matchen med ett mål i baken efter ingefär 1 minut även tvåan kommer efter lite mer än tio minuter innan emelie hinner göra ett snyggt mål efter att väggspelat med karin. efter det rullar målen in i baken på oss och vi går till paus med 1-8. första kvarten i andra halvlek tog vi över spelet men målen fortsatte att trilla in i baken på oss och vi faller tillbaka lite istället för att fortsätta så som vi började andra halvleken. efter en kvart in i andra gör erika mål som gör att ställningen är 2-10. i den sista minuten gör martina 3-15 som blir slut resultatet.
plus till hela laget som inte deppar ihop när målen i baken blir många men extra plus till eva som gör att siffroran inte blir större.
plus till hela laget som inte deppar ihop när målen i baken blir många men extra plus till eva som gör att siffroran inte blir större.
Matchfakta
- Valtorps IF - N Fågelås IF 3-15
- Resultat: 3-15
- Datum: 2010-05-18
- Tid: 18:30
- Sammanhang: Serie Mellersta reserv
- Målskyttar: Martina Axén, Erika Jiremyr, Emelie Jakobsson
- Laguppställning: Karin Alsterlund, Eva Jiremyr, Martina Axén, Johanna Karlsson, Hanna Andersson, Cecilia Johansson, Olivia Fallander, Elin Johansson, Julia Fälth, Emma Persson, Erika Jiremyr, Cecilia Fredriksson, Matilda Skoog, Emelie Jakobsson
Fler nyheter
- Knattefotboll
- Dam: U-laget drar sig ur serien.
- Dam: Bra match av U-laget
- Dam: Förlust för U-laget
- Dam: U-laget möter Våmb IF borta 17/5
- Dam: U-laget möter Töreboda/Moholm hemma lördag 14/5
- Dam: U-laget startar seien den 20/4 med Norra Fågelås borta
- Dam: Stark insats av U-laget i andra halvlek mot Fagersanna
- Dam: U-laget förlorade mot Norra Fågelås
- Dam: U-lags matchen mot Skultorp INSTÄLLD