Sök på valtorpsif.se

Stötta Valtorps IF

Samarbetspartners

Förlust i svår bortamatch för Valtorp Dam

Publicerad: 2013.09.08

Valtorp förlorade idag med 18-1 mot IFK Tidaholm. Detta trots vare en bra insats av målvakten Eva Jiremyr.
Förra veckan mötte Valtorp Värsås och förlorade med 1-13. Idag väntade det än svårare motstånd, serieledarna IFK Tidaholm. Vi hade dessutom flera viktiga återbud. Åtta spelare tackade nej pga skador / sjukdomar.  Dessutom var 4 spelare med i laget som var halvskadade och två som inte tränat eller känt av matchtempo i år än. IFK Tidaholm saknade visserligen några spelare också. Men hade 9 raka segrar i ryggen och kunde dessutom säkra serieseger i dagens match.

Första kvarten var Valtorp hyfsat med. Tidaholm dominerade förvisso kraftigt från start och gjorde tre mål de första 11 minuterna efter att deras snabba yttermittfältare sprungit förbi våra ytterbackar. Men Linda spelade bra på topp och sög fast bollen på offensiv planhalva och var dessutom nära att dribbla sig förbi motståndarna några gånger. Efter 3-0 kom vår bästa period i matchen. På en trippelchans lyckades Olivia Fallander, som gjorde säsongsdebut idag, reducera till 3-1. Tyvärr utökade Tidaholm ledningen till 5-1 i halvtid. Ändå brände de en hel del chanser och Eva i mål gjorde några riktigt fina räddningar.

Förutom resultatet finns det många orosmål på Valtorps bänk i början av andra halvlek. Linda, som inte kunnat träna i veckan på grund av skadan i förra matchen har fått kliva av. Jenny Bäck, för dagen mittback får en rejäl smäll och utgår även hon resten av matchen. Sedan ådrar sig Evelina Samuelsson en streckning och kan inte heller hon spela något mer idag. Under halvleken ropar fyra spelare på byten, men måste kämpa på, eftersom det inte finns någon hel spelare kvar på Valtorps bänk att byta med.

Vi kämpar ändå på i slutet av matchen. Man hör från Tidaholms bänk: ”Vilken tur de har”. ”Hon tar ju allt”. Tidaholm skjuter minst 4 skott i stolpe och ribba. Och rutinerade Jiremyr i mål gör några enastående räddningar. Tyvärr tog hon inte riktigt allt utan med en kvart kvar står det 11-1 till Tidaholm. Tränare Mattias försöker ta ner Cissi på ytterbacken, det draget ser inledningsvis genialiskt ut då hon direkt går in och först bryter och sedan räddar ett skott på mållinjen. Men de snabba Tidaholmarna ökar takten sista kvarten och får in ytterligare 7 mål. 18-1 blir alltså slutresultatet till hemmalagets favör.

Tränare Mattias kommenterar resultatet så här:
”När vår bänk förvandlades till en sjukstuga var det kört.” Han vill ändå plussa Eva i mål som gör många grymma räddningar.

Matchfakta

  • Tidaholm - Valtorp 18-1 (5-1)
  • Resultat: 18-1 (5-1)
  • Datum: 2013-09-08
  • Tid: 13.00
  • Sammanhang: Serie
Eva Jiremyr
Ellen Svensson Jenny Bäck Elin Johansson Rebecka Claesson
Jenny Otter Amelie Gustavsson Jenny Merigo Erika Blennow
Olivia Fallander   Linda Henriksson
Avbytare
Självmål Rebecka Jonsson Cecilia Johansson Evelina Samuelsson

Maj 2025

Ti On To Fr
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Senaste resultaten

Senaste nytt