Sök på valtorpsif.se

Stötta Valtorps IF

Samarbetspartners

The Red Shadow: Elva spelare klara för VIF 2014

Publicerad: 2013.12.22

Valtorps herrtrupp växer så det knakar. Under söndagen presenterades inte mindre än elva nya spelare som kommer bära den röda tröjan under 2014.


Åtta av de elva nyförvärven. Översta raden från vänster; Robert Modig, Simon Quick, Ola Gönic, Daniel Larsson. Nedre raden från vänster; Dennis Iwar, Kristoffer Wallén, Andreas Wetterbrandt, Anders Andersson.

Det ser ljust ut inför framtiden. De elva spelare som nu ansluter till truppen gör att totala antalet aktiva spelare uppgår till nära 40 stycken.

- Det är unga, hungriga och seriöst satsande killar allihop. Nu har vi en trupp på totalt 38-39 man, vilket gör att vi siktar på att vara minst 25 per träning. Satsningen är ganska långsiktig, men inom tre år hoppas vi kunna vinna femman, säger tränarstaben till Falköpings Tidning.

Spelarna det handlar om är:
Daniel Larsson (Vinninga AIF), Dennis Iwar, Andreas Wetterbrandt, Ola Gönic och Kristoffer Wallén (IFK Falköping FF), Robert Modig och Martin Odh (Tomtens IF), Simon Quick (Grolanda IF); Anders Andersson (Värings GoIF), Jens Eklund (Stenstorps IF) samt Johannes Larsson (Borgunda IK).

Noterbart är att fem spelare återvänder till VIF efter sejourer i andra klubbar, Robert Modig, Simon Quick, Anders Andersson, Jens Eklund och Johannes Larsson.

Som kanske många vet planerar Daniel Brandt att trappa ned på fotbollen, därmed var målvaktsfrågan ett hett ämne. Detta löser sig dock med 22-åriga Daniel Larsson som tidigare vaktat buren i Vinninga AIF. Undertecknad är övertygad om att Larsson kommer kunna fylla Brandts plats på ett mycket bra sätt.

- Jag har stått i mål i Vinningas A-lag i tre säsonger nu. Först i fyran ett år, sedan i femman. Vinninga är min moderklubb, men sedan några år tillbaka bor och arbetar jag i Skövde. Pendlandet till Vinninga är lite jobbigt, men framförallt känner jag att jag behöver lite nytändning, säger Daniel till FT.

Klubbens fotbollsansvarig, Niklas Pettersson, berättade lite om tankarna om nyförvärven och framtiden.

- Vi är nöjda med att vi fyllt på med spelare i bra ålder. Vi vill ju bygga långsiktigt och vi siktar på en treårsplan där Tommy, Johan och Harald ska få utveckla truppen på ett vettigt sätt. Det var förstås också väldigt viktigt att få en ersättare till Daniel Brandt, och det känns väldigt bra med Daniel Larsson. Spelarna har också varit jättefina ambassadörer för klubben. Det är ingen tillfällighet att det ringer folk och vill komma till oss. Det verkar som att folk förstår att vi har rätt kul här.

Målsättningen är nu med den unga trupp som är att vara med och slåss om serieseger inom tre år. Det finns stor utvecklingspotential och det är det tränarstaben har att jobba mot.
Med en så stor och bred trupp har vi minst sagt ett riktigt spännande 2014 att se fram emot.

The Red Shadow vill nu önska alla valtorpare en riktigt god jul och ett gott nytt år!

Januari 2025

Ti On To Fr
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   

Nästa match

Valtorp - Forsvik
Lördag 18 Januari, 13.00
Gustaf Dalén

Senaste resultaten

Senaste nytt