Sök på valtorpsif.se

Stötta Valtorps IF

Samarbetspartners

The Red Shadow: Seger i genrepet för A-laget

Publicerad: 2015.04.11

Det blev en skön 2-0 seger efter en stark laginsats när Valtorps herrar mötte Grolanda under lördagsförmiddagen. U-laget hämtade upp 0-2 till 2-2 i matchen därpå.
Valtorps IF - Grolanda IF 2-0 (1-0) 
Träningsmatch
Målskyttar: Patrik Svensson, Ludwig Halleröd. 

Matchreferat:
Trots oväntade studsar på en ojämn plan så ser Valtorp tidigt fokuserade och disciplinerade ut med en vilja att spela bollen på backen. Det visade sig snabbt vara ett vinnande koncept då Ludwig Halleröd lade en läcker genomstickare till Patrik Svensson som avslutade på bästa möjliga vis, lågt ned vid höger stolprot. 1-0 till Valtorp! Därefter ser det riktigt bra ut då vi varvar inspel på våra mittfältare med lyftningar mot våra kanter. Backlinjen med Assarsson, Tommy, Mann och Adam gör perfekta ingripanden och Daniel i mål är tryggheten själv. Ser inte början av andra halvleken men får känslan av att matchbilden känns ganska lik. I den 69:e minuten får vi återigen utdelning genom firma Svensson/Halleröd. Denna gången är det Patrik som slår ett snyggt inlägg in till Ludwig som resolut nickar in 2-0 till hemmalaget. 

Känns som ett bra genrep idag då vi anpassar oss till planen och förutsättningarna samtidigt som vi faktiskt spelar en fin fotboll. Oerhört svårt att dela ut Slafsankörvar idag. Även U-laget spelade idag, Grolanda U stod för motståndet och tog ledningen med både 1 och 2-0 under matchen första kvart i situationer där vi inte är helt fokuserade, men förhoppningsvis blev lagfotot som vi tog istället för en längre uppvärmning snyggt iallafall ;). Vi spelade oss in i matchen och blev det bättre och spelförande laget och reducerade rättvist på en frispark från 25 meter utav Erik Bergström som gör en pigg match. I andra halvleken kvitterade Dennis Iwar på lobbnick efter en välslagen hörna av Viktor Fränberg. Därefter är det ströchanser fram och tillbaka och 2-2 är nog ändå ett resultat båda lagen kan köpa. 



Tränarkommentar:
Riktigt bra första halvlek från vår sida där vi varierar vårt spel på ett mycket bra sätt. Vi vågar spela genom vårt mittfält,får med deras kreativitet in på offensiv planhalva och Grolanda har det jobbigt stundtals när vi håller farten på bollen. I andra pressas vi lite hårdare och halvleken bjuder inte på något skönspel men vi tar kampen och visar att vi kan hantera den typen av matchbild också.
Nyckeln idag var att vi vann tillbaka bollen fort, det gjorde att vi vågade spela genom mitten och få den utdelning vi fick. Vi visar en stabilitet i vårt försvarsspel som är en bra grund att jobba från. Det som kommer igenom tar vår väldigt duktige målvakt Daniel Larsson och det känns oerhört tryggt med honom där. Beröm även till vårt centrala mittfält och framförallt Ludde som så ofta skapar sig lägen och idag fick han dessutom trycka in en riktigt fin nick. Känns bra inför Jula borta.


Slafsankörvar:

 Patrik Svensson - Mål, assist och ett ständigt hot med sin snabbhet. 
 Ludwig Halleröd - En fantastisk fin framspelning, ett riktigt fint nickmål och hårt jobb hela matchen. 
 Anton Mann-Holmqvist - Tungt att bara en försvarare får en körv men förhoppningsvis delar Anton med sig till sina kollegor. Mann gör återigen en fantastisk insats som mittback. 

Nästa match:

18/4 Jula BK - Valtorps IF 
14.00, Ullervads IP 
Division 5 Norra 

Missa inte att du kan hänga på i spelarbussen till seriepremiären mot Jula BK. Mer om detta inom kort. 
 
/The Red Shadow

Matchfakta

  • Valtorps IF A - Grolanda IF A 2-0 (1-0)
  • Resultat: 2-0 (1-0)
  • Datum: 2015-04-11
  • Tid: 12.00
  • Sammanhang: Träningsmatch

Januari 2025

Ti On To Fr
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   

Nästa match

Valtorp - Forsvik
Lördag 18 Januari, 13.00
Gustaf Dalén

Senaste resultaten

Senaste nytt