Sök på valtorpsif.se

Stötta Valtorps IF

Samarbetspartners

Silly Season: Harald Svensson tar över IFK Falköpings juniorer

Publicerad: 2015.11.12

Harald Svensson som ingått i den tränartrio som lett A-laget de senaste två säsongerna har nu sökt sig vidare till ett nytt uppdrag.
Harald har under de två senaste säsongerna tillsammans med Tommy Andersson och Johan Henriksson bildat en tränartrio. Det har ett tag stått klart att den trion under 2016 blir en duo då Harald under hösten aviserade till fotbollssektionen att nya utmaningar lockade honom som tränare. IFK Falköpings FF:s juniorlag blev svaret och som förening är det ingen ny erfarenhet för honom då han för ett par år sen tränade det juniorlag som bland annat Johan Roslund, Simon Odh, Simon Quick, Dennis Iwar, Ola Gönic, Andreas Wetterbrandt och Kristoffer Wallén var en del av. 

- Jag vill tacka för dessa två fantastiska åren som assisterande tränare och önskar den nya truppen och ledarstaben all lycka till. Jag kommer dock försöka träna det jag hinner och om det skulle klaffa kanske kunna vara med i någon U-lagsmatch. 

Vi tackar Harald för de två åren i ledarstaben och är också tacksamma att han i mån av tid blir kvar som spelare i truppen. I samband med den presskonferens Valtorp komma hålla efter frimånadens slut presenteras också nyheter in på ledarsidan. 
/Valtorps IF 

Juli 2025

Ti On To Fr
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031     

Nästa match

IFK Värsås - Valtorps IF
Lördag 9 Augusti, 13:00
Värsås IP

Senaste resultaten

Senaste nytt