The Red Shadow: Övertygande seger borta mot Axvall
Publicerad: 2017.03.13
Årets första match slutade med årets första trepoängare. Edvin Olsson gjorde 0-1 efter trettio minuter och slutresultatet skrevs till stabila 1-4.


.jpg)
- Intersport Cup
- Målskyttar: Edvin Olsson, Christian Kullman, Emil Rydberg och Simon Odh.
- Foto: Axvalls hemsida.
- Äntligen igång och det i strålande sol och stundtals bländande anfallsfotboll. Det vi tränat på med speldjup, tålamod med boll och snabba omställningar visade sig i perioder i den inledande matchen mot Axvall. Vi startar starkt men under inledningen av matchen skapar varken vi eller det grönvita hemmalaget några supervassa chanser. Det blir dock tydligare ju längre matchen går att att vi för dagen är laget som vill och kan mest. Efter en halvtimme vann Simon Odh som många gånger för bollen högt upp i banan och spelade vidare till Emil Rydberg. Rydberg var snabb med att lirka in bollen emellan försvaret till sin anfallskollega Edvin Olsson som rundade målvakten kyligt och lade in 0-1. Axvall hotade oss bitvis med längre bollar centralt mot våra mittbackar som ändå löste situationerna som uppstod bra. I den 43:e minuten stod Axvalls högerytter för en stark individuell prestation och på egen hand kvitterade han till 1-1. Där hamnade vi lite i gungning och kanske gynnade det oss att det bara återstod någon minut av första halvlek när kvitteringen kom.
-
Andra halvlek blev nämligen genast ett par snäpp upp från våran första. Våra centrala spelare Kullman, Odh, Olsson och Rydberg fick ännu mer boll och behandlade den ännu bättre. 1-2 kom rättvist i den 53:e minuten efter att andrabollen från en inläggsfriskpark nått Christian Kullman. Kullman stänkte distinkt in bollen på volley. Nästa mål skulle komma exakt tio minuter senare. Nyss inbytte debutanten Victor Mossby spelade fram bollen till dagens bäste Valtorpare, Emil Rydberg. Emil lade utan problem in 1-3 och segern kändes nu inom räckhåll. Spiken i kistan kom definitivt i den 67:e minuten. Simon Odh placerade behärskat in 1-4 i krysset efter en tilltrasslad situation i straffområdet.
Stark insats för att vara våran första match för säsongen. Axvall visar att dom kommer bli ett lag att räkna med i division 5 och siffrorarna 1-4 är ett resultat av att vi kommer in i ett momentum där vi är väldigt starka och effektiva. Vi visar upp ett gott tålamod och framförallt en offensiv spelglädje med central kreativitet.
Matchfakta
- Axvalls IF - Valtorps IF 1-4 (1-1)
- Resultat: 1-4 (1-1)
- Datum: 2017-03-11
- Tid: 11.00
- Sammanhang: DM
- Laguppställning: Dennis Iwar
Fler nyheter
- Herr: Delad pott på Brovalla
- Herr: Seger i seriepremiären
- Ungdomssektionen: Snart dags för träningar på Brovalla!
- Seriepremiär A-lag
- Valtorps IF årsmöte 2025
- Herr: William Hassel klar för Valtorps IF
- Herr: Välkommen tillbaka, Evraz Salih
- Förening: Julhälsning från Valtorps IF
- Herr: Bröderna Fredriksson klara för rödvita Valtorp
- Herr: Hilmer Manke till Valtorps IF