B-Laget vände 1-4 till 4-4
Publicerad: 2007.04.23
B-Laget spelade på lördagen första hemma matchen för året mot Vinninga AIF. Borta laget började i ett högt tempo och kunde inom loppet av 20 minuter gå till en klar 0-3 ledning.
På en kontring reducerade Jeppe Johansson till 1-3 men glädjen i Valtorps leden fick inte vara långvarig snart var 1-4 ett faktum. 2-4 blev halvtids resultatet målet gjordes av Harald "Riise" Svensson.
Andra halvleken gick Valtorparna in som ett helt nytt lag och kunde snart reducera till 3-4 även det genom Jesper Johansson. 4-4 blev slut resultatet det kom till efter en frispark som Fredrik "Klingan" Alfredsson satte dit med lite hjälp av en Vinninga försvarare.
1:a halvleken var nog den sämsta vi spelat på länge men 2:a halvleken var mycket bra. Starkt att hämta in ett 1-4 underläge.(När hände det senast i B-Laget?)
Alla ska ha berömm för en bra genomförd 2:a halvlek. Men lite extra plus till tvåmålskytten Jesper Johansson.
Fler nyheter
- Förening: Julhälsning från Valtorps IF
- Herr: Bröderna Fredriksson klara för rödvita Valtorp
- Herr: Hilmer Manke till Valtorps IF
- Herr: Johannes Karlsson klar för Valtorp
- Ungdomssektionen: Aktiviteter under vintern 2025
- Herr: Joel Jälthammar är tillbaka i moderklubben
- Futsal: Första segern mot Hova/Weimer
- Herr: Joel Halldin klar för Valtorp
- Valtorp - Ekedalen 3-0 (1-0)
- Valtorp - Ekedalen 5/10 13:00